05-27-2008, 07:23 AM
Quote:Defense values with block value items (no aura/buffs)
uncrush total with holy shield: 103.949
Defense values with spell damage items (no aura/buffs)
uncrush total with holy shield: 104.708
2.4 Defense Rating = 1 Defense = .04 Miss/Doge/Parry/Block
18.9 Dodge Rating = 1% Dodge
31.5 Parry Rating = 1% Parry
7.9 Block Rating = 1% Block
25 Agility = 1% Dodge
Change from http://www.wowwiki.com/Girdle_of_Valorous_Deeds to http://www.wowwiki.com/Belt_of_the_Guardian
-1 defense rating
-16 block rating
1/2.4=0.4167*0.16=0.0667
16/7.9=2.025
2.025+0.0667=2.09198
Overall loss of 2.09198
Change from http://www.wowwiki.com/Girdle_of_Valorous_Deeds to http://www.wowwiki.com/Girdle_of_the_Protector
-9 defense
-16 shield block rating
+27 dodge rating
9/2.4=3.75*0.16=0.6
16/7.9=2.025316
27/18.9=1.42857
0.6+2.025316=2.625316
1.42857-2.625316=-1.196746
Overall loss of 1.196746
Apply to current values
BV_BotG: 103.949 - 2.09198 = 101.857
BV_GotP: 103.949 - 1.196746 = 102.752
SD_BotG: 104.708 - 2.09198 = 102.616
SD_GotP: 104.708 - 1.196746 = 103.511
Change from http://www.wowwiki.com/Boots_of_the_Righteous_Path to http://www.wowwiki.com/Sabatons_of_the_R...s_Defender
-5 defense rating
+4 dodge rating
5/2.4=2.083*0.16=0.333
4/18.9=0.2116
0.2116-0.3333=-0.1217
Overall loss of 0.1217
Apply to current values
BV_BotG_SofRD: 101.857 - 0.1217 = 101.735
BV_GotP_SofRD: 102.752 - 0.1217 = 102.630
SD_BotG_SofRD: 102.616 - 0.1217 = 102.494
SD_GotP_SofRD: 103.511 - 0.1217 = 103.3893
Change from http://www.wowwiki.com/Moroes'_Lucky_Pocket_Watch to http://www.wowwiki.com/Figurine_-_Empyrean_Tortoise
-38 dodge rating
+42 defense rating
38/18.9=2.01058
42/2.4=17.5*0.16=2.8
2.8-2.01058=0.789
Overall gain of 0.789
BV_BotG_SofRD_F-ET: 101.735 + 0.789 = 102.521
BV_GotP_SofRD_F-ET: 102.630 + 0.789 = 103.419
SD_BotG_SofRD_F-ET: 102.494 + 0.789 = 103.253
SD_GotP_SofRD_F-ET: 103.3893 + 0.789 = 104.178
Looking at those numbers makes me lean towards BV_BotG_SofRD_F-ET. It keeps me uncrushable and has the most block value of any of the options. Of course another option would be to take one of those other paths and then swap pure stamina gems in for any slots that aren't currently using them. I think the gains from that will be pretty small though since there are a good amount of stamina bonuses in there for using the right color. So I've gone ahead and had a BotG made and now am eyeing up the boots and the trinket.